رئیس اتاق کرمان با اشاره به میزان تولید برخی محصولات کشاورزی بیش از نیاز داخل در جنوب استان به ویژه در چهار محصول پیاز، سیب زمینی، گوجه و خیار گفت: با یک تغییر کشت درمنطقه تحول جدی ایجاد می شود و از آسیب هایی که هر ساله به کشاورزان وارد می شود جلوگیری خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان، سیدمهدی طبیب زاده، در نشست با دو نماینده مردم جنوب استان در مجلس شورای اسلامی افزود: در جنوب مصرف آب بازدهی مناسب ندارد و سالانه 2.8 میلیارد مترمکعب آب مصرف می شودکه اگر حداقل قیمت آب 2 یورو در نظر گرفته شود، در مجموع 5.6 میلیارد دلار ارزش آب مصرفی در منطقه خواهد بود و این در حالی است که 4.5 میلیون تن محصول کشاورزی تولید می شود. وی با تاکید بر اینکه باید آب، خاک و کشاورزی منطقه بهره وری بیشتری داشته باشد، اظهار کرد: در سال های گذشته در رابطه با کشت های جایگزین، یک شرکت اتریشی  برای تولید الياف ويسكوز در جیرفت و تولید پالپ برای کاغذ در قلعه گنج مطالعات لازم را انجام داد و حتی در بخش هایی نهال کاشته شده اما به دلیل بروز برخی مشکلات کار متوقف شد که اینگونه فعالیت ها باید دوباره پیگیری شوند.

وی در ادامه به فراهم کردن شرایطی برای سرمایه گذاری در منطقه تاکید و بیان کرد: می توان با برگزاری همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری در جنوب استان، سرمایه گذاران را به منطقه دعوت کرد تا از نزدیک فرصت ها و ظرفیت ها را مشاهده کنند. رئیس اتاق کرمان انجام چند فعالیت مهم در جنوب را برای توسعه منطقه و استان ضروری دانست و خاطرنشان کرد: راه اندازی راه آهن بم- جیرفت- بندرعباس، تمرکز بر منطقه جازموریان برای انجام فعالیت های اقتصادی، تکمیل شبکه حمل و نقل و توسعه فرودگاه فعلی جیرفت، حمایت از نهادهای توسعه ای منطقه، راه اندازی شرکت مدیریت صادرات و توسعه فرهنگ کار گروهی و تیمی و سرمایه گذاری برای ایجاد لجستیک پارک  در منطقه از جمله این موارد است.

طبیب زاده، عنوان کرد: اتاق کرمان در سه بخش مربوط به صادرات از جمله استاندارد، گمرک و حمل و نقل اقدامات را انجام و هزینه هایی را پرداخته اما متاسفانه دولت هنوز نتوانسته مجوزی برای راه اندازی مرکز استاندارد در منطقه بگیرد. وی خاطرنشان کرد: اتاق بازار را شناسایی و راهکارهایی برای حضور بهتر در این بازارها ارائه داده، اما در جاهایی به بن بست خورده که باید نمایندگان مجلس حمایت و مسئولان تلاش لازم را برای رفع مشکلات صادرات محصولات استان انجام دهند. رئیس اتاق کرمان گفت: به دلیل وجود مشکلات در مرزهای ایران و برخی مسائل بین المللی، بازارهایی مانند عراق را از دست داده ایم و در حال حاضر محصولات کشورهای اردن و مصر در بازار عراق بسیار ورود کرده که دسترسی دوباره به این بازارها بسیار سخت خواهد بود.

در ادامه این نشست رئیس دفتر نمایندگی اتاق کرمان در جنوب استان گفت: اقتصاد مقاومتی تدبیر درستی برای تغییر و عدم وابستگی بود و اگر کشور توانست در شرایط تحریم سر پا بایستد به دلیل قدرت تولید کشور در همه حوزه ها بوده است. عباس جبالبارزی، تصریح کرد: اگر فعالیت های مدنظر اتاق به عنوان بسترساز در منطقه انجام و همکاری و درک متقابل وجود داشته باشد، مطمئنا منطقه به خوبی درآمدزا خواهد بود. وی ادامه داد: اتاق کرمان تاکنون 4 هزار ساعت در جنوب دوره آموزشی رایگان برای بازرگانان و فعالان اقتصادی برگزار کرده تا بتواند به توسعه منطقه کمک کند.

وی ادامه داد: پایانه صادراتی جیرفت یک سال پیش به طور کامل تعطیل بوده که با پیگیری های بسیار، شریک سرمایه گذار جذب و تا اردیبهشت ماه سال آینده این پایانه راه اندازی می شود. جبالبارزی خاطرنشان کرد: برای اینکه این پایانه بتواند کار انجام دهد باید تسهیلات سرمایه در گردش بلند مدت و پایدار برای خرید، سورتینگ و صادرات محصولات داده تا اعتماد مردم جلب شود. عضو هیات رئیسه اتاق کرمان افزود: مشکلات فعالان اقتصادی منطقه به ویژه در راه اندازی مرکز لجستیک بار و توسعه گلخانه ها نیز در چند ماه اخیر پیگیری و برطرف شده است.

وی سه نیاز صادراتی منطقه را فعالیت دفاتر استاندارد، گمرک و شرکت های حمل و نقل عنوان و بیان کرد: در حوزه استاندار اتاق کرمان دفتر استاندارد و آزمایشگاه مربوطه را در جنوب راه اندازی کرده که در  سال 98 از چهار هزار و 286 تن محصول 177 نمونه برداشته شده و برای 153 نمونه گواهی استاندارد صادر شده و همچنین در سال جاری تاکنون از  8 هزار و 446 تن محصول 363 مورد نمونه برداری شده که 313 نمونه تایید شده که اگر این دفتر نبود فعالان اقتصادی باید برای دریافت گواهینامه استاندارد به بم و کرمان مراجعه می کردند.

جبالبارزی ادامه داد: درخواست کمک از دو شرکت بین المللی حمل و نقل برای حمل بار به ویژه در پیک بار به جنوب استان مطرح و قول همکاری داده شده است و همچنین از یک سال گذشته تاکنون به دنبال جذب کامیون خارجی بوده ایم که به تازگی مجوز ورود کامیون خارجی به کشور و منطقه برای انتقال بار دریافت شده است. وی اظهار کرد: اگر محصولات کشاورزی مازاد منطقه و نیاز کشور صادر شود مقدار زیادی ارز وارد کشور می شود و کشاورزان متضرر نخواهند شد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی در ادامه این نشست ظرفیت اتاق های بازرگانی را بسیار زیاد عنوان کرد و گفت: امیدواریم با کمک اتاق کرمان طرح مطالعاتی کارشناسی شده را تدوین و بازار فروش محصولات را شناسایی کرد تا قبل از تولید به بازار محصولات پرداخته شود. ذبیح‌الله اعظمی، افزود: بازار فروش محصولات خرما متوقف شده که امیدواریم بتوان تا دیر نشده چاره ای اندیشید و اتاق در این زمینه ورود و کمک کند.

منصور شکرالهی، نماینده مردم کهنوج، منوجان، رودبار جنوب، قلعه گنج و فاریاب در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست کرمان را استانی با ظرفیت های فراوان عنوان و اظهار کرد: وجود مشکلات در هر نقطه به نام استان تمام می شود که امیدواریم برای رفع مشکلات در منطقه جنوب بیش از گذشته تلاش شود.

امروز
دیروز
این هفته
این ماه
کل بازدیدها
506
5971
7487
164326
9719233