رئیس اتاق کرمان گفت: تاکنون بازار سرمایه به لحاظ تامین مالی پروژه های استان چندان فعال نبوده که حضور شرکت تامین مالی تمدن و راه‌اندازی سوپر مارکت مالی در این زمینه را به فال نیک می‌گیریم.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان، سیدمهدی طبیب زاده، در آئین افتتاح سوپر مارکت مالی در کرمان، افزود: دو عامل محدودیت‌زا برای توسعه کرمان وجود داشت که مسئله اول کمبود آب بود که به همت مسئولان تا حدودی رفع شده و اکنون به عنوان الگویی در کشور مطرح است.

وی ادامه داد: مسئله دوم تامین مالی است و با توجه به اینکه فعالیت‌های اقتصادی در کشور ما بانک محور هستند و بیش از 95 درصد تامین مالی توسط بانک ها انجام می شود، به دلیل محدودیت های خاص و شدید بانک ها، پروژه ها با مشکل روبرو شده‌اند. طبیب زاده، تصریح کرد: امیدواریم راه‌اندازی این شرکت تامین سرمایه در کرمان بتواند در تامین مالی، مشاوره سرمایه‌گذاری‌ها و مدیریت دارایی‌ها و اموال کمک کند و این شرکت و شرکت های مشابه بتوانند به نیاز حجم عظیمی از سرمایه‌گذاری ها پاسخ دهند.

رئیس اتاق کرمان با تاکید بر اینکه اقتصاد استان مبتنی بر منابع است و سهم فعالیت های دانش بنیان بسیار کم است، اظهار کرد: سرمایه‌های بسیاری وجود دارد که باید محدود شود به عنوان مثال سود زیادی از محل فعالیت‌های معدنی به دست می آید اما این منابع یک روز تمام می‌شوند. وی ادامه داد: این منابع و درآمدها باید به سمت صنایع تجدیدپذیر هدایت شوند و بین تامین سرمایه، اوراق بدهی و ابزار دقیق مالی ارتباط موثری برقرار شود.

طبیب زاده، توسعه استان را نامتوازن دانست و گفت: برای اتاق کرمان مبحث تامین مالی آنقدر اهمیت دارد که در نشست اخیر شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی به آن پرداخته شد و مصوباتی نیز داشت و از این پس نیز برای اصلاح قوانین و مقررات در زمینه تامین مالی از طریق بازار سرمایه، آمادگی لازم برای طرح موارد در نشست های شورای گفت و گو وجود دارد.

تنوع بخشی در روش های تامین مالی بسیار تاثیرگذار است

 در ادامه این آئین، معاون امور هماهنگی اقتصادی استانداری کرمان، با بیان اینکه روش‌های تامین مالی در دنیا بسیار زیاد و در ایران بسیار کم است، گفت: در ایران عمده تامین مالی از طریق بانک هاست که در این مسیر انتقادات زیادی نیز به آن‌ها وارد است، اما تنوع‌ بخشی در روش‌ های تامین مالی می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. حسین مهرابی افزود: بر اساس برآورد های اولیه حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه از استان خارج می شود که اگر برای آن‌ها برنامه داشته باشیم و نیمی از خروج سرمایه از استان را در یک فرایند دو ساله مدیریت کنیم، به توسعه صنایع کمک می‌شود. وی خاطرنشان کرد: انتظار داریم سوپرمارکت مالی بیش از آنچه که از استان جذب می‌شود را در استان تزریق و از خروج سرمایه جلوگیری کند.

بازار سرمایه راهکارهای متنوعی برای فعالان اقتصادی دارد

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه تمدن نیز در ادامه این آئین با بیان اینکه بخشی از فعالان اقتصادی استان کرمان در حال حاضر مشتری و همکار استراتژیک شرکت تامین سرمایه تمدن هستند، گفت: به دلیل فعالیت پیگیرانه و سیاست توسعه‌‌طلبانه‌ مردم کرمان و مسئولان ذیربط در استان و تهران، ما همواره فعالیت قابل توجهی در کرمان داشته‌ایم و قبل از حضور سوپرمارکت مالی نیز اینگونه بوده و بسیاری از همکاران استراتژیک ما از کرمان بوده‌اند. محمودرضا خواجه‌نصیری، افزود: فلسفه ایجاد سوپرمارکت مالی فلسفه ایجاد یک درگاه مشترک متعامل در هر شهر است و امروز بخش ‌های زیادی از اقتصاد کرمان را داریم که بسیار پیشرفته، ثروتمند و آماده‌ توسعه هستند و زیرساخت نیاز دارند.

وی اظهار کرد: تفاوت اساسی بازار سرمایه و بازار پول این است که برای صنعتگر و توسعه‌‌خواهان حوزه‌ صنعت، اقتصاد و تولید در بازار سرمایه راهکارهای متنوع‌‌تری وجود دارد و ما اوراق بدهی را راه حل تامین منابع برای مشتریان نمی‌دانیم و راه ‌حل‌‌های مشارکتی را هم در نظر می‌گیریم تا یک صنعت بتواند بدون دغدغه‌ بدهی آتی، فعالیت کند. مدیرعامل شرکت تامین سرمایه تمدن خاطرنشان کرد: راه ‌اندازی سوپرمارکت مالی در کرمان فقط محدود به دیدن چند فرصت روزانه مانند سرمایه‌گذاری در بورس، سرمایه‌گذاری در اوراق بدهی و تامین مالی اوراق بدهی برای شرکت ‌ها نیست بلکه مزیت ‌های پنهان فراوانی دارد تا به تبدیل فرصت‌ های بالقوه به بالفعل کمک کند. خواجه نصیری، افزود: آمادگی تامین مالی در سایزهای 10، 100 و هزار میلیارد تومانی برای پروژه‌ ها، منابع، امکانات، تیم متخصص و آمادگی استفاده از این امکانات برای توسعه استان را داریم.

  • 014A3044
  • 014A3070
  • 014A3144
  • 014A3175

Simple Image Gallery Extended

امروز
دیروز
این هفته
این ماه
کل بازدیدها
313
3014
35168
88826
9421561