رئیس اتاق کرمان گفت: نظام مبادلات پیمانکاری فرعی (spx) ارتباط بین صنایع کوچک و متوسط را با شرکت ها و پروژه های بزرگ برقرار می‌کند که اگر این نظام به صورت کامل بومی شده و اجرایی شود کمک خوبی به صنایع کوچک و توسعه بازار با تکیه بر شرکت های دانش بنیان خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان، سیدمهدی طبیب زاده در پنجاه و نهمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان با موضوع بررسی اجرای نظام مبادلات پیمانکاری فرعی افزود: صنایع کوچک و متوسط با وجود اینکه سهم خوبی در اشتغال جامعه دارند اما به دلیل محدودیت واردات نمی توانند سهم موثری در اقتصاد داشته و پایدار باشند. وی ادامه داد: مسئولان ارشد استان معتقدند که صنایع معدنی بزرگ کرمان باید نقش خود را در متوازن کردن توسعه استان ایفا کنند زیرا این ظرفیت ها همیشه پایدار نیستند و این حلقه مفقوده باید تکمیل شود.

طبیب زاده، اظهار کرد: اتاق کرمان طرح هایی مانند پایش فضای کسب و کار، راه اندازی پنجره واحد سرمایه گذاری، عارضه یابی صنایع، توسعه صادرات، افزایش بهره وری و اجرای نظام مبادلات پیمانکاری فرعی را در سال جاری در برنامه قرار داد که امیدواریم این طرح ها بتواند به توسعه استان کمک کند. رئیس اتاق کرمان، راه اندازی پویش"بومی سازی تولید قطعات، خدمات، تجهیزات و ماشین آلات در کرمان" و پایدار نمودن صنایع کوچک و متوسط برای توسعه استان را پیشنهاد داد و گفت: صنایع کوچک و متوسط استان تنها 10 تا 15 درصد از نیاز واحدهای بزرگ استان را تامین می‌کنند و مابقی آن از خارج از استان تهیه می شود. وی تصریح کرد: صنایع کوچک و متوسط نیز باید خود را در شرایط رقابتی قرار دهند، از نظر صنعت و تکنولوژی بروز شوند و تنوع تولید و قطعات داشته باشند.

در ادامه استاندار کرمان با بیان اینکه آمریکا، چین و سایر کشورهای بزرگ اقتصادی جهان سال ها پیش به این نتیجه رسیده‌اند که شرکت های بزرگ نمی توانند توسعه متوازن را در آن کشورها ایجاد کنند، گفت: در استان کرمان نیز شرکت های بزرگ باید طرح های خود را برای توسعه و توازن بخشی به استان حداقل در 10 سال آینده را ارائه دهند. علی زینی وند، افزود: اتاق بازرگانی، اتاق فکر استان و ما نیز اتاق فرمان هستیم و انتظار داریم اتاق اطلاعات مربوط به شرکت های بزرگ و کوچک را در زمینه تامین خدمات و قطعات مورد نیاز استان را جمع آوری و ارائه دهد.

وی ادامه داد: در شورای برنامه ریزی توسعه استان تاکید شده که برنامه‌های توسعه سال آینده در حوزه های گردشگری، خدمات و کشاورزی مدرن را ارائه دهند و اینگونه نباشد که استان صرفا بر فعالیت چند شرکت بزرگ تکیه داشته باشد. زینی وند، خاطرنشان کرد: نظام مبادلات پیمانکاری فرعی را باید به یک برنامه عملیاتی تبدیل کنیم و در این رابطه از شرکت های حوزه فناوری نباید غافل شد. استاندار کرمان با بیان اینکه استان کرمان در حوزه فناوری و دانش بنیان از 10 استان برتر کشور در این زمینه عقب مانده است، تصریح کرد: استان به پارک علم و فناوری قدرتمند و مدیری توانمند نیاز دارد.

در ادامه این نشست رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: برای کمک به توسعه استان پیشنهاد می شود کارگروه تدوین پیش نویس برای گزارش اولیه ایجاد قانون مشخص در اجرای نظام مبادلات پیمانکاران فرعی تشکیل شود. محمدرضا پورابراهیمی افزود: به نظر می رسد در اجرای spx مقاومت هایی از طرف شرکت های بزرگ وجود دارد که باید در این زمینه گزارشی از مجموعه خدمات و کالاهایی را که در سه سال اخیر دریافت کرده‌اند ارائه دهند.

وی در ادامه بر پیگیری استقلال پارک علم و فناوری کرمان تاکید و عنوان کرد: پارک باید به کل فضای علمی و تخصصی استان متعلق داشته باشد و به مجموعه های تصمیم گیر کمک کند. نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ارتباط بین شرکت های بزرگ با شرکت های دانش بنیان استان اظهار کرد: ظرفیت و توان شرکت های دانش بنیان استان از متوسط کشور بالاتر است.

در ادامه کارشناسspx  اتاق کرمان گفت: از سوی شرکت شهرک های صنعتی، اطلاعات مربوط به 70 بنگاه اقتصادی جمع آوری و دوره های آموزشی و بازدیدهای حضوری برای اجرای نظام مبادلات پیمانکاری فرعی انجام شد. مهرنوش ابراهیمی، افزود: با وجود پیگیری های انجام شده در سه سال گذشته به دلایل نبودن پایگاه جامع اطلاعات، انحراف از اجرای برنامه spx، عدم شفافیت در خصوص نحوه ارزیابی و عدم اعتماد صنایع بزرگ به صنایع پایین دستی، این نظام اجرایی نشده است.

گفتنی است در این نشست نماینده برخی صنایع بزرگ گزارشی از خرید کالا و قطعات خود از داخل استان ارائه دادند. 

  • 014A3329
  • 014A3362
  • 014A3365

Simple Image Gallery Extended

امروز
دیروز
این هفته
این ماه
کل بازدیدها
394
3014
35249
88907
9421642