رئیس اتاق کرمان گفت: در انجام امور و واگذاری مجوزها در دستگاههای مختلف باید جمله "ببینیم تهران چه می‌گوید؟" از ادبیات توسعه و تولید استان حذف و جمله "در کرمان می توان پاسخگوی نیاز متقاضیان بود" جایگزین آن شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان، سیدمهدی طبیب زاده در نشست کارگروه تحقق شعار سال با حضور استاندار کرمان، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و سایر مدیران استان افزود: در برخی دستگاه‌ها مانند راه و شهرسازی، محیط زیست، آب منطقه‌ای، برق، صنعت، معدن و تجارت انجام فعالیت های بسیاری را منوط به اخذ مجوز از تهران می‌دانند و این موضوع موجب از دست دادن زمان، هزینه مالی و بلاتکلیفی در مورد زمان انجام کار می شود. وی ادامه داد: پاسخگو بودن نیاز متقاضیان در کرمان موجب تحقق شعار سال و جلوگیری از بسیاری انصراف ها خواهد شد. طبیب زاده، از بانک ها به عنوان معضل اصلی تولید در کرمان یاد و اظهار کرد: نباید این مشکل را انکار کرد و از پنجره واحد سرمایه گذاری و اطلس سرمایه‌گذاری استان برای سرعت بخشیدن در صدور مجوزها و آغاز سرمایه گذاری ها بهره برد.

رئیس اتاق کرمان تاکید کرد: فضا برای تحقق شعار سال آماده است فقط باید با کار کارشناسی جدی، امور مختلف و رفع موانع تولید را پیگیری کرد زیرا بخش خصوصی بهترین پشتیبانی ها را رفع موانع می داند. وی با اشاره به اینکه برخی موانع ذهنی در تولید موانع فیزیکی ایجاد می کند، اظهار کرد: روح قوانین مثبت هستند اما در فرآیند اجرای آن ها، ذهن های منفی باعث برداشت های منفی و ایجاد موانع می شود.

خروج دستگاههای دولتی و حکومتی از تولید اوضاع را سامان می دهد

در ادامه این نشست استاندار کرمان با تاکید بر اینکه نباید با شعار سال، شعاری برخورد کرد، گفت: کارگروه تحقق شعار سال را به اتاق واگذار کردیم تا با آن شعاری برخورد نشود و رئیس اتاق کرمان به عنوان جانشین رئیس این کارگروه انتخاب شده و همه دستگاه ها موظف به ارائه اطلاعات و گزارش مورد درخواست بخش خصوصی هستند. علی زینی‌وند، افزود: تصمیمات تاثیرگذار کشور از کف تولید شکل گرفته‌اند و چون واقعی بوده‌اند توانسته‌اند تا حدودی برخی مسائل را سامان بدهند که اتاق و بخش خصوصی می تواند در این زمینه تاثیرگذار باشند. وی تصریح کرد: رفع موانع فرهنگی تولید نیاز به فرهنگ سازی، گفتمان فرهنگی، برنامه های صدا و سیما و فعالیت سایر رسانه ها دارد و باید کلید واژه های موثر در تریبون های رسمی و غیررسمی ارائه شود.

زینی‌وند، با اشاره به اینکه اگر به جای ساختارهای دولتی فعلی، 20 ساختار مانند اتاق بازرگانی داشتیم، بسیاری از مشکلات برطرف شده بود، گفت: اتاق کرمان محل فرماندهی تحقق شعار سال مبتنی بر ساختارهای موجود است تا بتوان با سرعت برای آنها تصمیم گیری کرد. وی ادامه داد: برای حمایت از تولید باید صنایع استان را از نظر میزان فعالیت به سه دسته با رنگ های سبز، نارنجی و قرمز تقسیم کرد و تمرکز را بر روی واحدهای نیمه فعال قرار داد تا با احیای آنها بتوان به رونق تولید کمک کرد.

استاندار کرمان، با تاکید بر اینکه نظام اداری و پشتیبانی ما برای بی نظم ها و شاگرد تنبل ها، تشویق و برای شاگرد زرنگ ها، تنبیه است، اظهار کرد: برخی قوانین و مقررات، مزاحم تولید هستند و موارد قابل حل در استان باید توسط مدیران جسور تصمیم گیری و عملیاتی شود. زینی‌وند بیان کرد: تا دستگاههای دولتی و حکومتی از دایره ذینفعان حوزه های اقتصاد به ویژه تولید خارج نشوند، کارمند محور، غیر شفاف و رانتی باشند، اوضاع سامان نمی یابد.

ارز 4200 تومانی جفا به تولید و کشور است

در ادامه رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، بهترین کمک کارگروه تحقق شعار سال را تعیین تکلیف طرح های نیمه تمام استان دانست و گفت: بنگاه ها با فعالیت زیر 30 درصد، به خود و کشور هزینه هایی را تحمیل می کنند که باید متوقف شوند. محمدرضا پورابراهیمی، افزود: اتاق کرمان در اقدامی پسندیده و مناسب به تمامی فعالان اقتصادی استان نه فقط اعضای خود خدمات ارائه می دهد که این موضوع باید اطلاع رسانی گسترده‌تری شود تا همه فعالان اقتصادی از این فرصت استفاده کنند. وی با اشاره به اینکه در مجلس در حال بررسی طرح اصلاح قانون اتاق ایران هستیم، اظهار کرد: موضوعات کار شده در اتاق کرمان می‌تواند در قالب احکام در این قانون پیشنهاد داده شود. پورابراهیمی، به تولید مازاد محصولات کشاورزی در جنوب کرمان اشاره و تصریح کرد: میزان جهش تولید و صادرات محصول باید مشخص باشد زیرا در غیر این صورت، تلف کردن وقت و هزینه محصوب می شود. وی، گفت: تصمیمات کلان اشتباه در کشور مانند اختصاص ارز چهار هزار و 200 تومانی جفا به تولید و مصرف است و استمرار آن به کشور ضربه وارد می کند.

دبیر واحد کسب و کار اتاق کرمان نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه این بخش در سال گذشته با هدف بررسی و پیگیری مشکلات فعالان اقتصادی راه اندازی شده است، گفت: تاکنون 379 پرونده ورودی این واحد بوده که مشکل 302 پرونده برطرف و مابقی در دست اقدام است. عباس عسجدی افزود: در بررسی این پرونده ها 41 درصد موارد مربوط به مشکلات بانکی و مابقی آن مربوط به حوزه هایی مانند حقوقی، دستگاه های اجرایی، بیمه‌ای و مالیاتی بوده است.

 گفتنی است در این نشست جمعی از مدیران استان به ارائه نظر و پیشنهاد برای هر چه بهتر عملیاتی شدن شعار سال در حوزه فعالیت خود پرداختند.

  • 014A4973
  • 014A4981
  • 014A4985
  • 014A4990
  • 014A4997

Simple Image Gallery Extended

امروز
دیروز
این هفته
این ماه
کل بازدیدها
718
5971
7699
164538
9719445