رئیس اتاق کرمان تهیه نقشه راه را پیش نیاز هر اقدام عالمانه برای توسعه همکاری های تجاری کرمان و مالزی دانست و گفت: مالزی در اجرای پنجره واحد الکترونیکی و توسعه صنعتی بسیار موفق عمل کرده که در این حوزه ها می‌توان زمینه همکاری مشترک را ایجاد کرد.

به گزارش روبط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان، سیدمهدی طبیب زاده، در نشست مجازی توسعه همکاری های تجاری کرمان و مالزی افزود: از 20 کالای عمده صادراتی به مالزی، کرمان در 10 قلم مانند مس و مصنوعات مسی، چدن، آهن، میوه، مصالح ساختمانی، کاشی و سرامیک، مبل و مصنوعات دستی و... دارای مزیت است و از سوی دیگر کالایی از مالزی مانند کائوچو در صنایع لاستیک کرمان کاربرد دارد.

وی خاطرنشان کرد: با مالزی می‌توان در زمینه محصولات حلال فعالیت گسترده‌ای داشت و در این حوزه سایر بازارهای آسیای میانه را نیز به دست آوریم. طبیب‌زاده، با تاکید بر اینکه مالزی از بازاهای هدف کرمان است، ادامه داد: راه‌اندازی مرکز تهاتر کالا بین ایران و مالزی و مشخص کردن بانکی در مالزی برای انتقال وجوه صادرات می تواند به افزایش مبادلات تجاری دو طرف کمک کند.

رئیس اتاق کرمان در ادامه بر حضور در نمایشگاه مجازی و فیزیکی مالزی تاکید کرد و گفت: یکی از موارد پیشنهادی برای توسعه روابط تجاری این است که واردکنندگان ایرانی ساکن در مالزی را شناسایی و آنها را برای قرار دادن کرمان در سبد کالایی خود تشویق و ترغیب کرد. طبیب زاده، خاطرنشان کرد: بحث خواهرخواندگی کرمان با یکی از استان های مالزی با جدیت پیگیری می شود و می توان از تجربیات موفق مالزی برای رشد اقتصادی و توسعه پایدار استفاده کرد.

وی از اهتمام ویژه استاندار در بحث صادرات قدردانی کرد و گفت: استان کرمان تصمیم جدی و قاطع در صادرات محصولات دارد و اقتصاد مبنی بر صادرات کالاهایی با ارزش افزوده بالا نه صرفا مواد خام و اولیه مد نظر است. سیدمهدی طبیب زاده، با اشاره به اینکه اقتصاد بر پایه صادرات و دانش از اهداف استان است، افزود: در رسیدن به این هدف، بازار کشورهایی مدنظر است که موافقت نامه های بازاریابی برای محصولات ما اختصاص می دهند.

الگوگیری از کسب و کارهای موفق مالزی

استاندار کرمان در ادامه این نشست به توانمند بودن اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آ سه آن) اشاره کرد و گفت: این اتحادیه به قدری خوب شکل گرفته که ارتباط با یکی از کشورهای عضو این اتحادیه می تواند ما را وارد بازار بزرگی کند که زمینه صادرات محصولات استان را بیش از گذشته فراهم آورد.

علی زینی وند، خاطرنشان کرد: مدل های موفقی به ویژه در حوزه کسب و کار از کشور مالزی دریافت کردیم اما نتوانستیم آنها را اجرا کنیم که امیدواریم اتاق کرمان محوریت شناسایی آسیب ها برای عدم اجرای این مدل ها قرار گیرد تا به عنوان پایلوت در کشور یکسری اقدامات در این حوزه انجام داد.

وی مزیت جدید کرمان در توسعه همکاری‌های اقتصادی را در اتصال این استان با شرق کشور، بندر چابهار و کشورهای افغانستان و پاکستان و بازار پرمصرف هند دانست و در ادامه به تشکیل میز مشترک کرمان و مالزی در حوزه کشاورزی، ظرفیت تبدیل شدن کرمان به هاب تجاری، کشاورزی، صنعتی و فرهنگی و استفاده از سرمایه‌گذاری‌های مشترک برای جنوب شرق آسیا و سایر نقاط دنیا اشاره کرد. استاندار کرمان ادامه داد: در حوزه دانش بنیان می توان از تجربه های موفق مالزی استفاده کرد و در این رابطه گروهی را در حوزه شرکت های دانش بنیان با این کشور آموزش داد.

راه اندازی غرفه دائمی کرمان در مالزی

در ادامه این نشست رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق کرمان گفت: استان کرمان در حوزه کشاورزی با تولیدات و زیرساخت های لازم، ظرفیت مناسبی برای توسعه تجاری با مالزی دارد. سیدمحمدرضا ترابی موسوی، خاطرنشان کرد: محصولاتی مانند پسته، خرما، محصولات فرآوری شده مانند گوجه خشک و محصولات جالیزی و گلخانه‌ای خشک شده می توانند بازار مناسبی در مالزی داشته باشند. وی پیشنهاد راه اندازی غرفه دائمی کرمان در نمایشگاه های مالزی و همچنین برگزاری نمایشگاههایی همراه با برداشت محصول را مطرح کرد.

کاهش 60 درصدی روابط تجاری ایران و مالزی

سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی نیز در این نشست با اشاره به اینکه از مالزی کائوچو و روغن نخل به کرمان صادر می شود، افزود: تحریم ها و ایجاد برخی محدودیت های ناشی از کرونا باعث افت 60 درصدی روابط تجاری بین دو کشور شده است. علی اصغر محمدی خاطرنشان کرد: برخی حوزه ها مانند روابط فرهنگی کرمان و مالزی در حوزه گردشگری، خواهرخواندگی ها؛ راه اندازی موسسات تحقیقاتی ویژه در بحث روغن ها برای توسعه همکاری های دانشگاه های کرمان و مالزی و ایجاد درگاهی برای همکاری های فناورانه باید تقویت شوند.

وی ادامه داد: مالزی آمادگی لازم و ظرفیت مناسب برای کمک به توسعه پارک های علم و فناوری و فعالیت های دانش بنیان دارد و همچنین در صنعت خودروسازی ظرفیت های خوبی در زمینه طراحی و قطعات خودرو وجود دارد. محمدی، تصریح کرد: مالزی در سال گذشته 52 میلیون دلار واردات خرما داشته که ایران با 9 میلیون دلار واردات رتبه دوم را در این زمینه به خود اختصاص داده است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی گفت: می توان از تجربه های مالزی در زمینه های جابه جایی شرکای تجاری، تجارت درون منطقه‌ای و تجارت با چین و سنگاپور استفاده و از استقرار پایگاه عملیاتی از بازار آنها بهره برد.

گفتنی است در این نشست جمعی از فعالان اقتصادی در حوزه های مختلف برای توسعه مبادلات تجاری کرمان و مالزی پرسش هایی را مطرح و پاسخ های لازم را دریافت کردند.

  • 014A5729
  • 014A5736
  • 014A5738

Simple Image Gallery Extended

امروز
دیروز
این هفته
این ماه
کل بازدیدها
701
5971
7682
164521
9719428