مسائل و مشکلات انتقال ارز صادرکنندگان از هند در نشستی مجازی با حضور رئیس اتاق کرمان، رئیس کمیسیون بیمه، بانک و مالیات اتاق کرمان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری و همچنین نماینده یوکو بانک هند در ایران بررسی و پیشنهادهایی برای چگونگی تسهیل در انتقال پول مطرح شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان، سیدمهدی طبیب زاده در این نشست گفت: با حل مسائل بانکی و انتقال ارز می توان توسعه تجارت هندوستان و کرمان را افزایش داد زیرا این کشور یکی از مقاصد صادراتی استان است. وی با بیان اینکه پتانسیل های فراوان کرمان باعث شده کالاهای زیادی با حجم بالا قابل عرضه در کشور هندوستان باشند، افزود: در ادامه فعالیت های گسترده صادراتی، تفاهم نامه احداث 6 پایگاه صادراتی در کشورهای هدف، با استانداری و وزارت صنعت، معدن و تجارت منعقد شد که یکی از مهمترین آنها در هندوستان و توسط شرکت های بزرگ استان احداث خواهد شد.

طبیب زاده، اظهار کرد: کشور هندوستان در حوزه نرم افزار پیشرفت های بسیار خوبی داشته و استان کرمان نیروی انسانی خوب و توانمندی را داراست که با استفاده از این دو مزیت می توان به انجام فعالیت های مشترک پرداخت و مبادلات دو کشور را افزایش داد. رئیس اتاق کرمان به برگزاری المپیاد مهارت آموزی در هند و حضور یکی از شرکت کنندگان کرمانی در این المپیاد اشاره و تصریح کرد: مهارت آموزی جز برنامه های اصلی اتاق کرمان و کشور هندوستان است و امیدواریم بتوان در این زمینه به مدلی مشترک رسید. وی ادامه داد: وجود تعرفه بالا برای ارسال کالا به هندوستان به ویژه در محصول خرما باعث عدم رقابت ما با سایر کشورها در هند شده و باید این مشکل برطرف شود.

در ادامه این نشست نماینده یوکو بانک هند در ایران گفت: از سه هزار شعبه این بانک در کشور هندوستان 67 شعبه به صادرکنندگان و فعالان اقتصادی ایران خدمات ارائه می دهند و در انتقال ارز ملی هند (روپیه) به ایران مشکلی وجود ندارد. فهیم احمد، افزود: در حال حاضر در حال راه اندازی شعبه ویژه برای صادرکنندگان ایرانی هستیم تا تمام شرایط برای افزایش 80 درصدی تبادلات تجاری ایران، کرمان و هند فراهم شود. وی ادامه داد: در هند به دنبال تامین محصولاتی مانند پسته، سیب و کیوی هستیم و در زمینه پسته و حتی سایر محصولات می توان از صادرکنندگان کرمانی کمک گرفت.

احمد، خاطرنشان کرد: یوکو بانک هند یک شعبه ویژه در ایران دارد که تمامی فعالیت های بانکی مربوط به صادرکنندگان در این شعبه انجام و پیشنهاد می شود فعالان اقتصادی کرمان حساب ویژه در این بانک ایجاد کنند یا اینکه با 9 بانک ایرانی طرف قرارداد یوکوبانک هند فعالیت داشته باشند تا موارد برای پیگیری بیشتر به تهران منتقل شوند. نماینده یوکو بانک هند گفت: مشکل بالا بودن تعرفه برای صادرات برخی محصولات به هند با محوریت یوکو بانک هند قابل رفع است که این موضوع را به صورت ویژه با فعالان اقتصادی کرمان پیگیری و نحوه اقدام مشترک پیشنهاد داده می شود.

در ادامه رئیس کمیسیون بیمه، بانک و مالیات اتاق کرمان نیز در این نشست با اشاره به مشکل صادرکنندگان خرما به هند در زمینه انتقال ارز اظهار کرد: برای صادرات خرما به هندوستان بیش از 36 درصد تعرفه در نظر گرفته می شود که این موضوع رقابت صادرکنندگان کرمانی را کاهش داده است. محمدحسین اکبری، افزود: اگر تعرفه صادراتی محصولات ایران به هندوستان کاهش یابد میزان صادرات ما به این کشور افزایش می یابد و کاهش درآمد کشور هند از صادرات ما جبران خواهد شد.

گفتنی است در این نشست جمعی از فعالان اقتصادی و مدیران بانکی استان پرسش های خود را مطرح و پاسخ های لازم را دریافت کردند.

  • 014A5967
  • 014A5969

Simple Image Gallery Extended

امروز
دیروز
این هفته
این ماه
کل بازدیدها
723
5971
7704
164543
9719450