رئیس اتاق کرمان گفت: شرکت های خودروسازی استان می توانند همکاری های اقتصادی کرمان و چین را افزایش و نقش مهمی در صادرات و توسعه استان داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان، سیدمهدی طبیب زاده در نشست کارگروه توسعه همکاری های اقتصادی ایران-افغانستان و ایران-چین افزود: در سال گذشته در بخش خودروسازی استان، 327 میلیون دلار مراوده تجاری با کشور چین صورت گرفته که این ظرفیت تا حدود یک میلیارد دلار قابل افزایش است. وی ادامه داد: در این زمینه خودروهای جیلی، جک و لیفان ظرفیت خوبی دارند، براحتی با وارد کردن قطعات مورد نیاز، پیش فروش های اعلام شده را محقق کردند اما شرکت های بزرگ خودروسازی کشور علی رغم برخورداری از حمایت جدی وزارت صمت، نتوانستند به تعهدات خود در زمینه پیش فروش ها عمل کنند.

طبیب‌زاده با تاکید بر اینکه زمینه سرمایه‌گذاری چین در کرمان فراهم شده است، تصریح کرد: در ذیل این همکاری امکان تولید قطعات مورد نیاز خودروسازها مانند رینگ نیز وجود دارد که باید با برنامه ریزی های لازم فرایند قطعه‌سازی را آغاز کنیم. رئیس اتاق کرمان به تهاتر خوب صورت گرفته بین کرمان و چین در مراودات تجاری اشاره و اظهار کرد: در این زمینه مجموعه مس کرمان، با تهاتر، درآمد حاصل از صادرات خود را در اختیار خودروسازها قرار می دهد تا بتوانند قطعات لازم را برای استان وارد کنند.

وی ادامه داد: علاوه بر قرارداد 25 ساله ایران با چین، سالانه 500 میلیون دلار صادرات چین به کرمان و 400 میلیون دلار صادرات کرمان به چین است که اگر آمار سایر گمرکات کشور در زمینه صادرات محصولات کرمان را نیز محاسبه کنیم به رقم قابل توجهی می‌رسیم. طبیب‌زاده افزود: خوشبختانه کرمان در صادرات مس، فولاد، خودروسازی، پسته، مغز پسته و خرما با چین بسیار خوب کار کرده اما اگر سرمایه گذاری زیرساخت ها نیز به سرمایه گذاری معادن در استان اضافه شود، مبادله تجاری با چین افزایش می یابد.

وی در ادامه 80 درصد مشکلات صادرات کشور را مرتبط با مسائل داخلی عنوان کرد و گفت: مشکلات مربوط به صادرات استان نیز در سطح ملی هستند که باید با پیگیری های مسئولان استان برطرف شوند.  رئیس اتاق کرمان در ادامه با بیان اینکه برای افزایش مراودات تجاری با افغانستان فعالیت های بسیاری داشته‌ایم و شعبه‌ای از اتاق مشترک ایران و افغانستان را در اتاق کرمان راه اندازی کرده‌ایم، تصریح کرد: گاهی اوقات قیمت ها در استان به گونه‌ای مطرح می شود که برای تاجران افغانستانی خرید از سایر نقاط کشور صرفه اقتصادی بیشتری دارد. طبیب زاده اظهار کرد: در مورد تجارت با افغانستان با توجه به اینکه در حال حاضر فقط از طریق مرز میلک و آن هم بسیار محدود امکان صادرات کالا وجود دارد باید منتظر تصمیمات کشور در این زمینه بود.

در ادامه معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان در این نشست گفت: باید برای توسعه همکاری های اقتصادی ایران با چین و افغانستان کارگروهی را تشکیل داد و برای هر یک از این کشورها کمیته هایی را در نظر گرفت. حسین مهرابی، افزود: امیدواریم این کارگروه با محوریت اتاق کرمان بتواند به جایگاهی ویژه در ذیل شورای گفت و گو و یا کارگروه توسعه صادرات دست یابد تا اهداف مدنظر برای توسعه صادرات به این دو کشور محقق شود.

گفتنی است در این نشست جمعی از فعالان اقتصادی به بیان نظرات خود در مورد چگونگی توسعه همکاری های کرمان با چین و افغانستان پرداختند.

  • 014A9215
  • 014A9237

Simple Image Gallery Extended