همایش پاسداشت نیم قرن فعالیت های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با حضور استاندار کرمان، دادستان کرمان، رئیس کمیسیون گردشگری و صنایع دستی اتاق کرمان، مدیران و فعالان بخش خصوصی این حوزه در اتاق کرمان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان، استاندار کرمان در این همایش خواستار اطلاع رسانی بیشتر و معرفی گسترده تر قابلیت های گردشگری و صنایع دستی استان به جامعه هدف شد. محمدمهدی فداکار گفت: با وجود اینکه کرمان رکورد آثار ثبت جهانی کشور را در اختیار دارد و یکی از محورهای اصلی گردشگری در کشور محسوب می‌شود اما هنوز با آنچه که باید باشد، فاصله دارد و این موضوع با تبلیغات مناسب تا حدودی بهبود می یابد. وی اظهار کرد: برخی از قابلیت‌های گردشگری کرمان به تنهایی می‌تواند صنعت گردشگری یک استان را دگرگون کند اما از این موضوع غافل هستیم در صورتی که در برخی از کشورها تمام تلاش خود را برای ایجاد جاذبه گردشگری انجام می دهند. فداکار بیان کرد: باید زیست بوم‌های مجموعه‌های گردشگری کرمان فعال، آموزش‌های لازم برای جذب گردشگر و خلق ثروت به آنها منتقل و کار عملی انجام شود. استاندار کرمان گفت: همه دستگاه‌های مختلف برای توسعه زیر ساخت های گردشگری در کرمان باید پای کار باشند تا بتوان استان را توسعه داد.

 نگاه بنگاه تجاری نسبت به گردشگری باید تغییر کند

در ادامه این همایش دادستان عمومی و انقلاب مرکز کرمان گفت: میراث فرهنگی رنجور و نیازمند طبیبی حاذق، با نگرش و دیدگاه نو است و بیشتر مسائل به دلیل عدم درک مفهومی به وجود می آید تا کمبود بودجه و ضعف ساختار. دادخدا سالاری، اظهار کرد: متاسفانه نگاه به میراث فرهنگی، نگرش پولساز و بنگاه تجاری است در حالی که باید نگاه به این حوزه تغییر کند. وی دررابطه با اینکه 46 نماینده مجلس شورای اسلامی طرحی با عنوان "استفاده بهینه از اشیاء باستانی و گنج ها" را تدوین کرده ان، افزود: این موضوع به معنی تاراج و غارت میراث فرهنگی آن هم با مجوز قانونی است.

45 پروژه گردشگری در استان در حال اجراست

در ادامه مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان نیز گفت: در استان کرمان 45 پروژه در حوزه میراث فرهنگی با اعتبار 56 میلیارد تومان در دست اجراست. فریدون فعالی، با اشاره به اینکه حفظ و نگهداری آثار باستانی به تنهایی برعهده این اداره کل نیست، اظهار کرد: باید سایر دستگاه ها در این زمینه با سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همکاری کنند.

گفتنی است در این همایش از برخی پیشکسوتان و فعالان نیم قرن گردشگری کرمان تجلیل شد.

  • DSC_0230
  • DSC_0231
  • DSC_0236
  • DSC_0283
  • DSC_0293
  • DSC_0302